Zostań wystawcą targów GREENPOWER⚡📣16-18.05.2023⚡📣  

Organizator:

Kryzys na rynku energii powoduje wzrost sprzedaży pomp ciepła

Podziel się

 

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii w najnowszym raporcie na temat pomp ciepła „The Future of Heat Pumps” prognozują, że światowa sprzedaż pomp ciepła ma wzrosnąć do rekordowych poziomów w nadchodzących latach, ponieważ światowy kryzys energetyczny przyspiesza ich wdrażanie.

Rynek pomp ciepła odnotowuje w ostatnich latach silny wzrost dzięki spadającym kosztom i silnym zachętom. Globalna sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2021 r. o prawie 15%, dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady, na czele z Unią Europejską, gdzie wzrosła o około 35%. Sprzedaż w 2022 roku ma osiągnąć rekordowy poziom w odpowiedzi na światowy kryzys energetyczny, zwłaszcza w Europie, gdzie w niektórych krajach sprzedaż podwoiła się w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Roczna sprzedaż pomp ciepła w UE może wzrosnąć do 7 milionów do 2030 r. – z 2 milionów w 2021 r. – jeśli rządom uda się osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji i bezpieczeństwa energetycznego. Ogrzewanie budynków odpowiada obecnie za jedną trzecią zapotrzebowania na gaz w UE. Pompy ciepła mogłyby zmniejszyć to zapotrzebowanie o prawie 7 miliardów metrów sześciennych (bcm) w 2025 r. – mniej więcej tyle samo, co gaz ziemny dostarczany rurociągiem transadriatyckim w 2021 r. Te roczne oszczędności gazu wzrosłyby do co najmniej 21 mld m sześc. do 2030 r., jeśli cele klimatyczne UE są spełnione.

Istnieją również możliwości wykorzystania pomp ciepła do dostarczania niskotemperaturowego ciepła w sektorach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle papierniczym, spożywczym i chemicznym. W samej Europie w 3 000 obiektów w tych trzech sektorach, które mocno ucierpiały w wyniku ostatnich podwyżek cen gazu ziemnego, można by zainstalować pompy ciepła o mocy 15 gigawatów.

Szybki rozwój pomp ciepła wiąże się z pewnymi wyzwaniami, ale w raporcie zwrócono uwagę na rozwiązania tych barier. Pompy ciepła nieuchronnie zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną, chociaż efektywność energetyczna może znacznie zmniejszyć wpływ na sieć, wraz z lepszym planowaniem sieci. Globalna dostawa i instalacja pomp ciepła może wymagać ponad 1,3 miliona pracowników do 2030 r., czyli prawie trzykrotnie więcej niż obecnie, zwiększając potencjał niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, zwłaszcza instalatorów. Specjalne programy szkoleniowe i włączenie pomp ciepła do certyfikacji dla hydraulików i inżynierów elektryków mogłoby pomóc uniknąć ryzyka niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej.

Źródło: www.iea.org