Stany Zjednoczone stawiają na OZE

Z danych amerykańskiej agencji Energy Information Agency wynika, że przez conajmniej dwa lata energetyka słoneczna i wiatrowa, będą najszybciej rozwijającymi się źródłami wytwarzania energii elektrycznej w USA.

Prognozy Agencji wskazują, że produkcja energii elektrycznej w wielkoskalowych instalacjach słonecznych w USA wzrośnie w 2019 roku o 10 proc., a w 2020 o 17 proc. Natomiast produkcja energii elektrycznej w wiatru w tym roku wzrośnie o 12 proc., a w przyszłym o 14 proc.
EIA szacuje, że udział źródeł OZE (z wyłączeniem energetyki wodnej) w całkowitej produkcji energii elektrycznej w USA wzrośnie o 3 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat, z 10 proc. w 2018 r., do 13 proc. w 2020 r.
W przyszłym roku w USA można spodziewać się przyrostu mocy zainstalowanej w źródłach wiatrowych o około 11 GW. Będzie to najlepszy wynik od 2012 roku. W 2020 roku planuje się przyłączyć do sieci kolejne 8 GW mocy wiatrowej.

Jednocześnie Energy Information Agency szacuje, że do 2020 roku w Stanach Zjednoczonych przybędzie ok. 10 GW mocy w wielkoskalowych instalacjach słonecznych, z czego 4 GW w tym roku. Szacuje się, że będzie także rosła ilość małych instalacji, których moc w ciągu najbliższych dwóch lat ma wzrosnąć o 9 GW, czyli o 44 proc.

Wstecz

Partnerzy Medialni