Organizator:

Zapraszamy na prelekcję "Prawne i techniczne aspekty realizacji bezpiecznej inwestycji fotowoltaicznej"

Podziel się

 

Prawne i techniczne aspekty realizacji bezpiecznej inwestycji fotowoltaicznej

16.05.2023, MTP, pawilon 7, scena, godz. 11:00-11:45

EC GROUP

Wystąpienie: Prezentacja producenta Jolywood. Producenta oraz lidera technolog N Type.

Przedstawienie rozwijającej się technologii a jednocześnie podejścia producenta do bezpieczeństwa inwestycji oraz inwestora. EC GROUP to Autoryzowany Europejski Dystrybutor marki Jolywood, lidera technologii N Type.  

 

MIKOŁAJ MAŚLIŃSKI

Wystąpienie: Obowiązki środowiskowe a finansowa i prawna odpowiedzialność inwestora instalacji PV

Z realizacja inwestycji fotowoltaicznej wiąże się szereg kwestii środowiskowych. Mianowicie, każdy moduł PV prędzej czy później stanie się odpadem. Choć problem ten wydaje się jeszcze bardzo odległy, to już dziś inwestorzy powinni uważnie dokonywać wyboru stosowanych modułów i innych podzespołów. Nabycie sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który nie został rozliczony przez jego producenta lub importera może być źródłem dodatkowej odpowiedzialności podmiotów na dalszym łańcuch dystrybucji i montażu takiego sprzętu.

Mając na uwadze powyższe, w trakcie prezentacji zostaną zasygnalizowane główne obowiązki środowiskowe, które wiążą się z wprowadzaniem na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego z punktu widzenia tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Z tego wystąpienia dowiesz się:

  • jakie obowiązki ciążą na wprowadzających moduły PV?
  • jakie obowiązki ciąża na dystrybutorach i innych podmiotach zajmujących się odsprzedażą i montażem modułów PV?
  • dlaczego wprowadzających moduły fotowoltaiczne dotyczy BDO?
  • jak wygląda to w innych państwach UE?  
  • jakie są sankcje za nieprzestrzeganie tych przepisów?

MIKOŁAJ MAŚLIŃSKI - prawnik, w latach 2016-2022 doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Prezes Zarządu spółki MAŚLIŃSKI Law & Consulting sp. z o.o.

Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa odpadowego oraz prawnych aspektów wprowadzania sprzętu, opakowań i innych produktów na rynek w związku z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP). Pomaga przedsiębiorcom optymalizować obowiązki związane z gospodarką odpadami i wprowadzaniem produktów na rynek polski, a także na inne rynki (m.in niemiecki oraz francuski). Specjalista w zakresie BDO oraz podobnych systemów w innych krajach (np. LUCID, SYDEREP, ISOH).

Od 2019 r. Członek Zespołu ds. Recyklingu i gospodarki odpadami działającego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Od 2022 r. członek Rady Ekspertów Polskiego Paktu Plastikowego. Autor kanału na YouTube, gdzie odnosi się do aktualnych kwestii prawnych istotnych dla przedsiębiorców. Regularnie udziela eksperckich komentarzy w mediach (m.in dla Polsat News, Dziennik Gazeta Prawna, Teraz Środowisko) oraz na łamach prasy branżowej.

PVI

 

Wystąpienie: Autonomiczna analiza stanu paneli na farmach PV z użyciem AI

Stan farm fotowoltaicznych wymaga ciągłej kontroli. Jak wynika z przeprowadzonych badań przez PVI badań już w ciągu pierwszego roku działania farmy można zaobserwować uszkodzenia sięgające nawet do 5% uruchomionych paneli. Dlatego tak ważna jest regularna inspekcja farm PV w celu utrzymania zakładanego ROI.

Z prezentacji dowiesz się:

  • Jak bezpiecznie przeprowadzać inspekcje farm
  • Metodologia badania termograficznego
  • Zasady tworzenia raportu z uszkodzeń
  • Jak potwierdzić zidentyfikowane uszkodzenia przy użyciu MobileLab 4.0

Michał Słupski - Architekt systemów teleinformatycznych z 20- letnim stażem. Przez 5 ostatnich lat  szef zespołów R&D w zakresie nowych technologii z wykorzystaniem AI nastawionych na przetwarzanie dużych ilości danych w systemach klastrowych opartych o rozwiązania chmurowe jak i on-premise.