Odbierz bezpłatne zaproszenie na targi⚡📣  

Organizator:

Vestas pracuje nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych

Podziel się

Producent elektrowni wiatrowych we współpracy z duńskimi naukowcami opracowali rozwiązanie, które umożliwi recykling łopat.

Łopaty turbin wiatrowych są najtrudniejszym komponentem do recyklingu. Vestas we współpracy z ekspertami z Danish Technological Institute i Aarhus University opracował w ramach projektu CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites) rozwiązanie, które ma pozwolić na pełen recykling elektrowni wiatrowych.

Proces opracowany przez Duńczyków zakłada najpierw wydzielenie z łopat włókna oraz żywicy epoksydowej, a następnie dalsze rozkładanie żywicy na materiały, które będzie można wykorzystać ponownie przy produkcji nowych łopat. Zdaniem firmy Vestas żywica epoksydowa z odzysku będzie miała taką samą jakość jak nowy materiał.

Nowa technologia recyklingu kompozytów z łopat wiatrowych ma być gotowa do przemysłowego zastosowania w ciągu trzech lat.

– Globalne zobowiązanie do ograniczenia emisji CO2 jest dla naszej firmy niezmiernie istotne. ​​Vestas planuje spełnić postawione cele do 2040 r., a nowa technologia recyklingu żywicy epoksydowej i projekt Projekt CETEC będzie znaczącym kamieniem milowym w drodze firmy Vestas do osiągnięcia tego celu – powiedział Allan Korsgaard Poulsen, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i zaawansowanych materiałów w firmie Vestas Innovation and Concepts.

– Kluczową cechą materiałów kompozytowych jest ich unikalne połączenie małej wagi i dużej wytrzymałości. Jest to osiągane dzięki silnemu związaniu dwóch różnych materiałów – włókna i żywicy epoksydowej. Problem w tym, że to silne połączenie jednocześnie czyni taki materiał trudnym w recyklingu. Dlatego nowa technologia opracowana przez CETEC, umożliwiająca rozłożenie kompozytów, zmieni zasady gry, pozwalając wykorzystać wartość każdego z materiałów w nowym łańcuchu dostaw – skomentował Simon Frolich z Danish Technological Institute