Organizator:

TAURON rozpoczął budowę kolejnej farmy wiatrowej. Instalacja o mocy 58,5 MW powstanie w Mierzynie

Podziel się

TAURON rozpoczął proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Farma zapewni energię ponad 68 tysiącom gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Mierzyn jest drugim pod względem wielkości i uzyskanej mocy projektem Grupy TAURON, która już dziś eksploatuje jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi, gdzie 200 turbin wytwarza przyjazną środowisku energię elektryczną o łącznej mocy 416 MW. W budowie są także cztery kolejne tego typu instalacje.

- Do 2025 roku chcemy zainstalować w technologii onshore 0,7 GW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Przełoży się ona na wymierne korzyści w postaci ilości energii odnawialnej w sieci, a przez to przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, co również wpłynie na poprawę jakości powietrza - wyjaśnia szef energetycznego lidera.

- TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim w czerwcu zeszłego roku. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 roku - mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Źródło: Tauron