Zostań wystawcą targów GREENPOWER⚡📣16-18.05.2023⚡📣  

Organizator:

RWE testuje recyklingowalne łopaty do wirnika

Podziel się

Farma wiatrowa RWE Kaskasi o mocy 342 megawatów dostarczy energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych. RWE testuje na niej pierwsze na świecie nadające się do recyklingu łopaty wirnika wyprodukowane przez Siemens Gamesa.

Ostatnia turbina na farmie wiatrowej RWE Kaskasi została zainstalowana 35 kilometrów na północ od niemieckiej wyspy Helgoland. Ponad dwie trzecie z 38 turbin farmy wiatrowej już dostarcza zieloną energię elektryczną do sieci. Kaskasi to szósta farma wiatrowa RWE u wybrzeży Niemiec. Cała farma wiatrowa ma zostać uruchomiona do końca roku. Wtedy Kaskasi będzie w stanie dostarczać zieloną energię elektryczną do równowartości ponad 400 tys. gospodarstw domowych rocznie. Jest to porównywalne z liczbą gospodarstw domowych w dużym mieście, takim jak Frankfurt nad Menem.

Materiały kompozytowe zastosowane w łopatach wirnika są odlewane w żywicy, co utrudnia ich rozdzielenie po wycofaniu z eksploatacji. Siemens Gamesa zaproponował nowe rozwiązanie. Unikalną cechą Siemens Gamesa RecycableBlade jest innowacyjna żywica, która jako pierwsza umożliwia oddzielenie materiałów składowych od siebie dzięki specjalnej strukturze chemicznej. Proces separacji chroni właściwości materiałów, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie w innych zastosowaniach – na przykład w przemyśle motoryzacyjnym lub w towarach konsumpcyjnych, takich jak walizki i obudowy ekranów płaskich.

Źródło: RWE