Organizator:

Rola polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy

Podziel się

Główne założenia Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE, który odbędzie się w dniach 21-22 września 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich były tematem dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym MTP.

O udziale polskich przedsiębiorców w procesie powojennej odbudowy Ukrainy, wyzwaniach i szansach związanych z tym szczególnym projektem, mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

 „Kongres Odbudowy Ukrainy w Poznaniu pod nazwą COMMON FUTURE będą kolejnym krokiem w ramach współpracy polsko-ukraińskiej. Polska nie czeka do momentu zakończenia wojny, ale już teraz poprzez różne działania uczestnicy w odbudowie Ukrainy. Wspieramy ok. 600 polskich firm, które nie wycofały się z tamtego kraju, pomimo trwającej wojny, część z nich już teraz planuje rozszerzenie swoich inwestycji na Ukrainie. Są to firmy z branży budowlanej czy wykończeniowej. Ten przykład pokazuje, że nasi przedsiębiorcy już są na Ukrainie, a swoim doświadczeniem chcą się podzielić z partnerami biznesowymi z Europy, Stanów Zjednoczonych, Korei czy Japonii”.

Kongres COMMON FUTURE, poświęcony odbudowie państwa ukraińskiego będzie ważny również z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej uważa minister do spraw Unii europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

 „ Dzięki zaangażowaniu Polski, Ukraina w swoich staraniach o członkostwo w UE uzyskała już status kandydacki. Zależy nam, by do końca roku rozpoczęły się negocjacje z Ukrainą jako krajem kandydującym do Unii. Trzeba pamiętać, że pomagając Ukrainie pomagamy również sobie”, dodaje minister Szynkowski vel Sęk. 

Prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że Kongres Odbudowy Ukrainy będzie dobrą platformą do dyskusji i wzajemnej współpracy na temat przyszłego procesu odbudowy i przemiany tego kraju.

W to działanie zaangażują się rządy poszczególnych państw i przede wszystkim przedsiębiorcy, potrzebują oni odpowiedniej wiedzy, która przyda się w konkretnych działaniach. Polska ma duże doświadczenie w tych sektorach, które będą wymagały na Ukrainie nowych inwestycji. Dotyczy to budownictwa mieszkaniowego, sektora energetycznego, związanego z zieloną energią, to także infrastruktura wodociągowa,  drogowa, kolejowa, czy hydrotechniczna. Na Ukrainie przyda się również  wiedza na temat cyberbezpieczeństwa i logistyki. Wszystkie te kompetencje będą niezbędne, by proces odbudowy, zaraz po zakończeniu wojny mógł ruszyć szybko i sprawnie”.

W tych działach chce uczestniczyć prawie 2,5 tysiąca firm, które swoją gotowość zgłosiły do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Z kontaktów i rozmów prowadzonych w tej kwestii przez Grupę MTP wynika, że tych przedsiębiorców będzie znacznie więcej.  To właśnie z myślą o nich jest organizowany w drugiej połowie września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Pojawią się na nim, oprócz polskich także ukraińscy przedsiębiorcy, przedstawiciele firm z innych krajów, a także przedstawiciele polskiej administracji rządowej i europejskich instytucji , które stworzą mechanizmy finansowania odbudowy Ukrainy.

Kongres i Targi COMMON FUTURE (Wspólna przyszłość) odbędzie się w Poznaniu w dniach 21 do 22 września br.. W  tym wydarzeniu tym może wziąć udział ok. tysiąca osób.