Organizator: Grupa MTP

Ptaki bezpieczniejsze przy turbinach - sukces programu pilotażowego

Podziel się

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła testy innowacyjnego systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Nowy system działa skutecznie.

Testy na Farmie Wiatrowej Lotnisko (zlokalizowanej w miejscowości Kopaniewo w województwie pomorskim) trwały sześć miesięcy. Ich celem było oszacowanie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy zakończył się sukcesem. Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 metrów od wiatraka.

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc.  Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu Bioseco może być ich nawet o 80 proc. mniej.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW. Największa z nich jest Farma Wiatrowa Lotnisko, składająca się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda.