Przydomowy wiatrak – czy warto?

Farmy wiatrowe znajdują w Polsce rzeszę przeciwników. Takich emocji nie wzbudzają jednak małe, przydomowe turbiny, które cieszą się rosnącym powodzeniem. Kiedy więc warto inwestować w przydomową elektrownię wiatrową?

Miłośników własnych przydomowych wiatraków stale przybywa, choć trudno raczej mieć nadzieję na całkowite uniezależnienie się z pomocą tych turbin od dostaw energii z sieci.

Na pewno jednak mogą to być dodatkowe źródła energii, znakomicie współpracujące w systemach hybrydowych z ogniwami fotowoltaicznymi, jak również służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dobrze sprawdzają się jako dodatkowe zasilanie domów niskoenergetycznych – bardzo dobrze ocieplonych, które potrzebują niewiele prądu.

Niemniej przed domowymi wiatrakami rysuje się obiecująca przyszłość, gdyż Komisja Europejska w swojej dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (pełny tekst dyrektywy tutaj. ) nakazuje, ażeby projektanci nowych domów oraz starych gruntownie remontowanych  uwzględniali zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych.

 

Gdzie zatem można zastosować przydomowe turbiny wiatrowe?
Są to:
·    domy całoroczne i letniskowe,
·    jako podgrzewanie ciepłej wody użytkowej
·    przyczepy kempingowe,
·    pola namiotowe,
·    jachty,
·    oświetlenie reklam i banerów,
·    oświetlenie ulic i chodników,
·    oświetlenie tablic i znaków przy/nad drogami i autostradami,
·    zabezpieczenie stawów rybnych, oczek i akwariów,
·    odległe od sieci energetycznych domostwa.

 

Jak widać z tego przeglądu, większość zastosowań może być uwzględniona przez osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Jednakże najpierw warto urealnić swoje oczekiwania, a szacunki uzyskanej z wiatraka energii sprawdzić z warunkami, w jakich określona nieruchomość jest usytuowana.

 

Do jednych z bardziej popularnych przydomowych elektrowni wiatrowych należy wiatrak typu M300, wytwarzający prąd stały o mocy 300 W i napięciu znamionowym 12 V. Ma niezwykle małe gabaryty (średnica śmigła równa jest 99 cm, a długość gondoli nie przekracza 55 cm). Przeznaczony jest głównie do zastosowań mobilnych. Może być montowany na łodzi, jachcie, wozie kempingowym czy małym domku kempingowym, jak również zasilać oświetlenie reklamy, sygnalizacji świetlnej lub nadajniki telekomunikacyjne.

 

Elektrownia ta startuje już przy wietrze o prędkości 2m/s. Przy prędkości wiatru 5 m/s generator uzyskuje 25 W mocy, przy 9 m/s już 90 W, zaś maksymalna moc rzędu 300 W jest generowana przy prędkości wiatru wynoszącej 30 m/s. Wiatrak ten znakomicie sprawdza się także w ogrzewaniu bieżącej wody i zasilaniu małej instalacji centralnego ogrzewania.

 

Wybierając przydomowy wiatrak należy jednak brać pod uwagę nie tylko typ generatora, ale także położenie geograficzne domu, któremu ta minielektrownia ma służyć. W Polsce, w zależności od obszaru, jest ponad 250 dni wietrznych w roku. Szczegółowo strefy przeciętnej siły wiatru na danym obszarze są uwidocznione na mapie poniżej:

undefined

fot. lubiewiatraki.pl

 

Lokalizacja wybitnie korzystna, to 50-kilometrowy pas nadmorski od Świnoujścia po Zatokę Gdańską oraz Suwalszczyzna. Do obszaru, na którym istnieją korzystne warunki, można zaliczyć obszar o szerokości około 300-400 kilometrów po przekątnej Polski, począwszy od Szczecina, a skończywszy na Bieszczadach. Sprzyjające warunki dla wiatraków panują w Tatrach.

 

Niekorzystnie natomiast jest na Mazurach (wyłączając okolice dużych jezior) w kierunku Puszczy Białowieskiej oraz na południu Polski w obszarze Sudetów, Górnego i Dolnego Śląska, aż po Rzeszowszczyznę.

 

Im teren jest bardziej urozmaicony lub w pobliżu elektrowni znajdują się inne przeszkody dla wiatru, tym gorsza będzie wydajność wiatraka. Skuteczność pracy turbiny jest lepsza, gdy wiatr jest równy, bez silnych i krótkotrwałych porywów.

 

Trzecim znaczącym czynnikiem jest wysokość masztu. Badania wykazały, że podwyższenie masztu o kilka metrów może przynieść wzrost wydajności elektrowni nawet o 30 proc. Dla małych przydomowych elektrowni wiatrowych wysokość masztu wystarcza od 8 do 20 metrów, w zależności od siły wiatru w danym obszarze).

 

Wreszcie – pora roku. W naszej szerokości geograficznej w czerwcu, lipcu i sierpniu wiatr wieje znaczniej słabiej, niż w zimie. Nie bez znaczenia dla siły wiatru ma także pora dnia. Czasem najbardziej wietrznym jest okres pomiędzy godziną 9.00 a 15.00.

 

Nie zaleca się instalowania małych generatorów wiatrowych na terenach zurbanizowanych, gdyż wartość wskaźnika AMWS (średnioroczna prędkość wiatru, z ang. Annual Mean Wind Speed, będąca wskaźnikiem ilości dostępnej energii wiatru) w miastach będzie wyraźnie niższa niż na terenach wiejskich, co znacząco zmniejszy roczny uzysk energii. Potrzebujemy wskaźnika AMWS o wartości co najmniej 5 m/s, aby otrzymać warunki pozwalające wytworzyć ekonomicznie uzasadnioną ilość energii, najlepiej zaś byłoby, gdyby wskaźnik ten przekraczał 5,5 m/s.

 

W przejrzysty, zrozumiały sposób wyjaśnienia szczegółów technicznych dotyczących przydomowych elektrowni wiatrowych, o które potencjalni inwestorzy pytają najczęściej, można znaleźć pod tym linkiem: solarus-tania-energia.pl

 

Małe wiatraki zlokalizowane przy domach jednorodzinnych wydają się być ciekawym rozwiązaniem pod warunkiem, że realnie oszacujemy ich wydajność dla danej lokalizacji. Zapewne więc lepiej jest poprzedzić inwestycję konsultacją z ekspertem, a przy wyborze  turbiny i jej montażu zdać się na wiedzę fachowców.

Ewa Grochowska

 

Źródła:
-    muratordom.pl
-    niepoprawni.pl
-    www.ogrzewnictwo.pl
-    ioze.pl
-    solarus-tania-energia.pl

Źródło: http://www.planergia.pl/energia/item/2051-przydomowy-wiatrak-%E2%80%93-czy-warto

Wstecz

Partnerzy Medialni

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact