PGE zainwestuje w elektrownie słoneczne

Polska Grupa Energetyczna planuje inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne, donosi "Rzeczpospolita". Jak wynika z szacunków dziennika, grupa może wydać na ten cel około 300 mln zł.

Cytowany przez dziennik rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk ujawnia, że grupa planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych na swoich terenach, a także akwizycje projektów przygotowanych do aukcji oraz takich, które już aukcje wygrały. Według rzecznika w obszarze zainteresowań grupy są projekty o mocy do 1 MW.

Jak pisze dziennik, powołując się na nieoficjalne źródło, PGE rozważa realizację projektów małych farm PV o łącznej mocy ok. 100 MW, które mają być lokalizowane głównie na terenach należących do spółek z grupy oraz na jej obszarze dystrybucyjnym. Według szacunków dziennika koszt tych inwestycji może sięgnąć 300 mln zł.

Jednak jak pisze dziennik, eksperci ostrzegają przed zakupem projektów, które wygrały aukcje. Jak tłumaczą, nie wiele z nich ma szanse na rentowną produkcję ze względu na zbyt niską zaoferowaną cenę. Według nich ze względu na wysokie jednostkowe koszty amortyzacji, przy wskaźniku wykorzystania mocy na poziomie 11 proc., cena powinna przekraczać 400 zł/MWh.

Przypominamy, że w pierwszej aukcji OZE ogłoszonej w grudniu 2016 roku, dla instalacji nowych, tzw. innych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW (w tej grupie jest fotowoltaika), minimalna cena po jakiej energia została sprzedana wyniosła 253,5 zł/MWh, a maksymalna 408,8 zł/MWh. W tegorocznej lipcowej aukcji minimalna cena wyniosła 195,00 zł/MWh, a maksymalna 398,87 zł/MWh.

źródło:http://www.cire.pl/item,150997,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=17333

Wstecz

Partnerzy Medialni

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact